Klukandy kolem nás

6. listopadu 2018 v 22:19 | Wicaedien |  Světonázory
Podle psychologické studie je na světě asi 15 archetypů osobností a ty se ve společnosti opakují. Nevím, co je na tom pravdy. Někdy mám pocit, že kolem mě je každý debil stokrát jinak. Ale jeden jev se ve společnosti zejména ve vzorku mladých lidí opakuje jako podle tabulky. Napadá výhradně dívky. Pracovně jsem takto postiženou dívku nazvala "klukanda" a vy se jí raději vyvarujte, protože na žebříčku zákeřnosti a otravnosti dosahuje vysokého skóre.
Slovo klukanda mám od maminky. Dodnes si pamatuji, že o jedné mé spolužačce řekla "ona si ve školce vždycky hrála víc s chlapečky, je to taková klukanda." No a mně to utkvělo v hlavě po následujících patnáct let, až do dnešního večera, kdy jsem se rozhodla se o něj podělit.

Klukanda je holka, která se vymezuje proti společnosti ostatních dívek tím, že s nimi odmítá kooperovat, bavit se a pohrdá jimi. Důvody si vysvětlíme později.

Nejprve bych ráda nastínila pár hlášek, podle kterých ji spolehlivě poznáte.

"Myslím si, že holky jsou neupřímné."


Protože upřímnost souvisí s tím, jaký pohlavní orgán se vám vyvinul. Vlastně mě to přivádí na teorii, že upřímnost tedy musí souviset se spermiemi v těle. Z toho vyplývá, že když vy holky budete polykat, budete nejupřímnější pod sluncem. Konec vsuvky.


Klukanda si myslí, že holčičí kolektiv je plný neupřímných jedinců, holkám nevěří. To, že holky k ní také nemají důvěru a nejsou k ní upřímné, pramení z toho, že se sama rozhodla, že nebude péct s holkami, ale přidá se na stranu kluků. Víte, já sama nemám nejmenší chuť vykládat moje trablíky týkající se nesouměrnosti prsou někomu o kom vím, že půjde odpoledne hrát s kluky fotbal. Tak nějak předpokládám, že moje jedničky až dvojky budou vítaným vtipem dne. Kupříkladu.

"Nerozumím holkám."


Klukanda si myslí, že holky mluví celý den jen o rtěnkách, paletkách a o tom, jaké bylo poslední rande. Představuje si nás, jako v amerických filmech, ležící na posteli s maskou na obličeji a provolávající majlant. Chuděrce nikdo neřekl, že doba se změnila a my také musíme řešit praktické věci, jako je třeba rozbité auto nebo skříň z Ikea. Také někdy chodíme do kina na akčňáky, dokážeme vidět hloubku v rychle a zběsile. Dokonce chodíme sportovat a světe div se, jsme docela vzdělané.

Další poznávací znamení? Shrnu je v bodech:

Nenosí sukně. Protože se chce tak moc přiblížit svým soukmenovcům, že i na promoce si sežene společenské kalhoty od pánského obleku.

Tvrdí, že rozumí autům, hrám, počítačům, whatever co by někdo stále mohl ještě považovat za čistě klučičí. Když se kluci baví o těchto tématech, tváří se velmi zaujatě, ale nic neříká, případně má naučených pár vět.

My, normální holky také můžeme rozumět kdesčemu, ale nelepíme si to na papírek na čelo. Mimochodem, kdo po mě chtěl poštelovat nastavení grafické karty? Připomeňte se, zapomněla jsem na to. Konec vsuvky.

Nějakým záhadným způsobem bude vždy kamarádka vašeho přítele. Protože taková holka si neumí najít normálního přítele a normální vztah. Uspokojí jí jedině, když pokoří jinou holku, nandá jí to.

Mám svou osobní teorii že vždy když se dají dva dohromady, v pekle vyfasují svou osobní klukandu, která se vydá na zem rozdávat smích a radost. Konec vsuvky.

Myslí si, že tímhle je pro kluky neuvěřitelně přitažlivá. Nicméně není. Kdysi jsem měla známého, kterého trápilo, že je pořád sám. Ve snaze mu poradit jsem nadhodila, jestli přecejen nepřeskočila malá jiskřička mezi ním a jeho dlouholetou kamarádkou, ukázkovou klukandou. Byl chvíli zaražený a pak z něj vylezlo, že nad tím nikdy nepřemýšlel, protože jí bere jako mladšího debilního brášku, který se mu lepí na paty a kterého toleruje, protože ho má rád. Z rozhovoru s jinými kluky, kteří mají své kamarádky klukandy vím, že je nedokážou brát jinak, než jako náhradu mladších bráchů. Takže, milé klukandy, takhle vás vaše oběti berou, nemáte zač.

Pro toho, kdo dočetl až sem a má pocit, že píšu o něm - nelekejte se prosím. Nemám v záměru se vám vysmívat ani nic takového. Ve většině případů jsou kamarádky kluků i tak milé baby, které se dokáží bavit i s děvčaty a určitě bych si s nimi rozuměla.

Ve svém článku píšu o holkách, které potřebují ke své seberealizaci a spokojenosti absolutní klučičí pozornost a rozhodly se jí získat takto, ještě k tomu na úkor těch holek, které do dámského kolektivu zapadly a kterým se tak klukandy smějí, že jsou slepice. Jo a taky je v tom něco osobního. Logicky.

Víte, kdo se směje ostatním že jsou ovce, když jdou s davem, je ta samá ovce. Jen jde na druhou stranu pastviny, domnívaje se že činí něco revolučního.


A vo tom to je.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 spravedlivysoud spravedlivysoud | Web | 7. listopadu 2018 v 19:47 | Reagovat

Nemyslím si, že by holky byly více neupřímné než kluci, ale asi je pravda, že jsou ve lhaní schopnější, ale obě pohlaví lžou asi stejně často.

2 wicaedien wicaedien | E-mail | Web | 7. listopadu 2018 v 22:24 | Reagovat

[1]: Ženy jsou obecně lepší manipulátorky, ale to je dané tím, že jejich úlohou bylo udržet rodinu pohromadě z emočního a vztahového hlediska. Myslím si, že nebýt této vlastnosti, byla by historie možná plnější válek a tragédií.

3 hrachajdice hrachajdice | Web | 8. listopadu 2018 v 10:08 | Reagovat

Tak tohle je teda článek . Divim se , co za kraviny se dostává do výběru . OMG

4 helmii helmii | Web | 8. listopadu 2018 v 11:38 | Reagovat

Tenhle článek mi připomněl Přiznání holek na Facebooku. Minimálně jedno přiznání z deseti tkví v tom, že se daná slečna přiznává k tomu, že hraje hry, prdí, krká, smrdí a u toho jí brambůrky.

5 Ježurka Ježurka | Web | 8. listopadu 2018 v 12:49 | Reagovat

Zasmála jsem se rčení, debil stokrát jinak.

6 Sarah's History Sarah's History | E-mail | Web | 8. listopadu 2018 v 16:08 | Reagovat

Náhodou ten osobnostní test jsem si dělala na několika různých stránkách a pokaždé mi vyšel stejný výsledek, o němž si myslím, že mě velmi dobře vystihuje.
S tím bodem o pohlaví přátel příliš nesouhlasím, nebo bych přinejmenším připustila i pár výjimek, protože sama sebe považuji za naprostý opak klukandy (mimochodem skvělé slovo!), a přesto si v kolektivu jsem schopná s muži rozumět stejně dobře jako s ženami, a jistě nejsem jediný takový případ. Jinak ale musím říct, že to je velice výstižný článek. :)

7 Klewik Klewik | Web | 8. listopadu 2018 v 17:45 | Reagovat

Bože! Někdo mi rozumí :D
Pár klukand znám, a většina z nich jsou prostě namyšlené a myslí si, že se nebudou "s námi" zahazovat. Přitom dělají skoro stejné věci jako "my" :D
Každopádně citát "Víte, kdo se směje ostatním že jsou ovce, když jdou s davem, je ta samá ovce. Jen jde na druhou stranu pastviny, domnívaje se že činí něco revolučního." je opravdu skvělý :D Kdyby ti to nevadilo přidám si ho ke svým citátům na svém blogu, samozřejmě bych tě označila :) Prosím napiš jestli by ti to nevadilo♥

8 Zdíša Zdíša | E-mail | Web | 8. listopadu 2018 v 19:05 | Reagovat

Klukanda... co to teda je? Označení tomboyek? :D Mě to bohužel přijde jako výlev negativních pocitů z osobní roviny převedený na skupinu lidí, což zní až smutně. Znám holky, co nenosí sukně, mají krátké vlasy a jako děti si spíš hrály s dinosaury než s panenkami, ale že by to byl skrytý zájem o kluky? Těžko. Většina z nich jsou lesby. A pak jsou tu prostě holky, které ta technika baví, takže proč by se měly někam stereotypně zařadit? Já sám některým stereotypům ubližuji (je pravda, že v některých epochách to zas stereotypy nebyly a pak zase ano, takže pro posledních 100 let), třeba mám několikanásobně delší vlasy než všichni ostatní kluci mého ročníku z okolí, divné? Někomu to může připadat nestereotypní, nechutné... stejně jako, když si holka ostříhá vlasy na krátko a kluk se zapíše na balet.

Zdíša

9 thebedlam thebedlam | 8. listopadu 2018 v 19:56 | Reagovat

Já se nějak nemůžu rozmyslet, proč se mi ten článek nelíbí... moje klučičí i holčičí část na sebe pokřikují argumenty, ale shodnou se jen na tom, že se jim něco nelíbí...

10 alpos alpos | E-mail | Web | 8. listopadu 2018 v 21:09 | Reagovat

no nevím co máš proti klukům... vyjdu s oběma pohlavími, s každým jinak. Na sport jsou lepší kluci,  holky jsou složitější ale s některými s nich se dá o lecčems mluvit. Ale jako kolektiv nefungují, alespoň já žádný takový neznám, možná proto, že mezi sebou často vedou boj o chlapy...je jasný, že  rtěnku nebudeš vybírat s klukem, ale možná jsou na světě i jiné problémy, kdy je dobré vědět, co si o tom myslí kluci, někdy jsou docela chytří...

11 Torishia Torishia | Web | 8. listopadu 2018 v 21:14 | Reagovat

Neviem... ako úprimne, je fakt, že keď sa kamošky bavia o šminkách, rúžoch a podobných srandách a pridávajú k tomu že ten odtieň ružovej je iný ako hentamten, nejaká moja ćasť rezignuje a radšej sleduje dianie naokolo.
Nenosím sukne, a áno som si istá, že si budem zháňať nohavice aj na promócie. Nemyslím si, že sukňa robí zo mňa dievča - a navyše, nikdy som ich nenosila, neviem v nej chodiť, neviem sa v nej správať - a teda si ju neoblečiem na udalosť na ktorej by som si vďaka tomu mohla vyrobiť trapas. Ale necítim sa tým byť niečím menej.
Hoci.. po prečítaní tvojho článku, som na chvíľu uvažovala nad tým, že čo som to ja za zúfalé, úbohé menej-dievča. A potom mi došlo, že si si len potrebovala vyliať srdce, lebo nejaká "klukanda" ti vliezla do kurníka :D Sorry, proste mi ten článok tak prišiel, nič v zlom. A tak sa len pobavene usmievam, nad tým, źe je úplne jedno či je niekto "klukanda" alebo nie, každý sme nejaký. A ak niekomu vyhovuje viac spoločnosť chalanov, no tak je to tak. Tiež som dlhú dobu mala viac kamarátov chalanov - proste pri nich som sa nemusela tváriť, že niečomu rozumiem ak to tak nebolo a ak som sa opýtala, odpovedali mi normálne, vedela som sa s nimi baviť a ak som na nich nemala náladu, alebo oni na mňa, tak sme sa aj pol roka nebavili a všetci boli ok a o tom to bolo. Preto tak celkom nesúhlasím s celkovým vyznením článku.

12 Lada Lada | 8. listopadu 2018 v 22:37 | Reagovat

Možná jsem klukanda, ale jen napůl. Nesnažím se zjišťovat něco o autech, počítačích a hrách. Mám úžasné kámoše a rozumím si s nimi lépe než s holkama ze třídy. S holkama se dokážu také bavit, ale nějak mi to nesedí. Při rozhovoru s nima se cítím tak nějak svázaně, jako bych nemohla říct svůj vlastní názor. Pořád se musím hlídat, abych neřekla nějakou pitomost. Nevím proč. Ale když se bavím s kámoši, jsem naprosto uvolněná, sebejistá a svá. Dokážem se bavit třeba i o měsíčkách a děláme si z toho vždy velkou srandu. Třeba to není pohlavím.
Jinak ale zajímavý článek. Pobavil.

13 Greena Greena | Web | 9. listopadu 2018 v 9:11 | Reagovat

Mě osobně neberou nastrojený fifleny, ale taky ne klukoholky :D prostě holka nebo žena by měla být krásná a citlivá v rámci normálnosti :)

14 nudistka nudistka | Web | 9. listopadu 2018 v 12:14 | Reagovat

Archetypy bych nedělila podle pohlaví, zůstala bych u blbých a blbějších, nač si to komplikovat.

15 niki-chan niki-chan | Web | 9. listopadu 2018 v 15:28 | Reagovat

Klukanda je dobrý výraz ;) nicméně je fakt, že poslední dobou se tenhle typ začíná objevovat jako houby po dešti

16 Eliss Eliss | Web | 9. listopadu 2018 v 17:24 | Reagovat

Každý jsme nějací, a není zrovna správné takto někoho soudit ;-)

17 Melkora Melkora | Web | 10. listopadu 2018 v 21:46 | Reagovat

Zajímavé! Ano, také jsem si všimla, že existují ženy, které okázale a ostentativně pohrdají vším ženským, protože si myslí, že se tím zavděčí mužům. (Spoiler alert! Nezavděčí!)
Odborně se tomu říká internalizovaná misogynie a existuje na to řada studií. Nicméně toho je plná huba. Výraz "klukanda" je mnohem lepší.

18 Steeve X Steeve X | Web | Neděle v 22:51 | Reagovat

V Rychle a zběsile je hloubka?

Líbí se mi, jak bojuješ proti stereotypizaci žen sterotypizací tvýho konceptu debilní píči.

Ale vážně - dělat ze sebe něco, co povahově nejsi, je blbost. A ve finále to asi mrzí i ty tvoje klukandy. Nemůžu nesouhlasit, anžto takové existence ve svým okolí mám taky. Nesouměrný prsa sice nemám, ale dokážu plně pochopit, proč se s podobnými lidmi nemá cenu nějak extra bavit. Ostatně budou mezi námi jen tak dlouho, dokud bude existovat někdo, na koho jim ty jejich hovna fungujou.

Taková líbivá aplikace tržní ekonomiky na lidskou společnost prostě. Krása.

19 wicaedien wicaedien | E-mail | Web | Úterý v 20:42 | Reagovat

[3]: jojo, život není fér ;)

[4]: jo, je to strašně pobuřující a dotyčná je jedna z tisíce. Proto je třeba napsat takové přiznání anonymně.

[7]: Není problém ;)

[8]: Neříkám, že v tom není nic osobního. Neosobní článek ani neumím. Ostatně o tom blog je.

[9]: I to je shoda ;)

[10]: Proti klukům nemám právěže nic :D

[11]: Jsem ráda, že konečně někdo pochopil, že to byla nadsázka, takové upuštění páry :D protože každý z nás to občas potřebuje.

[14]: To je fakt, stejně jsou všichni blbí, tak co řeším :D

[15]: Je to takový tumblr trend :D

[16]: Není, ale stejně to dělám. Uděluji vám pořádkovou pokutu ve výši 5000 korun. Vítejte na TV Barrandov :D

[17]: že je na to i vědecká teorie, to jsem netušila :D

[18]: V rychle a zběsile je velká hloubka, jako jo :D

20 Dívka s inteligentní přezdívkou Dívka s inteligentní přezdívkou | Web | Středa v 0:48 | Reagovat

Heh, fází klukandy aka "jsem totálně jiná než ostatní holky" jsem si prošla v pubertě. Pak jsem zjistila, že holek, co mají místo mozku bravíčko, je naprostá menšina, a že nejsem zas až tak unikátní.

21 Melkora Melkora | Středa v 2:10 | Reagovat

[19]: Na všechno existuje odborná studie :-D

22 Alea Dae Alea Dae | Středa v 18:24 | Reagovat

Chápu, kam autorka míří a které rysy atakuje, nicméně se obávám, že holku, která by splňovala všechny tyto body zároveň jsem snad ani v životě nepoznala. A vůbec, ani nechápu, jak ji kterákoliv z onoho výběru vlastností a charakteristik vlastně ubližuje či omezuje. V neposlední řadě mi přijde vše v článku značně generalizováno.
Na jednu stranu se pisatelka snaží poukázat, jak i holky v sukni můžou rozumět grafické kartě, na druhé straně hejtí, když nějaká slečna řeší grafické karty s klukama. Vlastně mi trochu připadá, že těm "mladším bráškům" klukandám trošku závidí, obzvlášť když má v záhlaví "Gamerka, co se snaží žít real life". ;)

(kdybych chtěla být ještě rýpavější, obuju se do "Sarkasmus je můj rodný jazyk" a podobných skvostů v menu, ale nebudu si zbytečně hýbat žlučí pro jednu další duši, co se zatím nenašla)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama